Analogowy dźwięk ma w sobie więcej uroku niż może się nam wydawać. Osoby, które posiadają własne gramofony i korzystają z nich wiedzą doskonale, o co chodzi. Trzeba podkreślić, że gramofon nie stanowi przeżytku. Płyty winylowe są nadal w produkcji, cieszą się również dużym zainteresowaniem ze strony audiofilów wszelkiej maści. O ile na przykład kasety magnetofonowe przegrały z kretesem rywalizację z płytami CD, to nośnik winylowy przetrwał.

Czarne płyty wciąż zyskują nowych miłośników, podobnie jak gramofony. Nowoczesne modele tychże są oferowane przez wszystkich liczących się producentów sprzętu muzycznego. Są również budżetowe modele mało znanych marek, a jeśli i takowe powstają oznacza to, że segment rynku wygląda okazalej niż mogłoby się wydawać. Coraz więcej melomanów sięga po kompletne systemy audio, które zawierają zintegrowany odtwarzacz płyt winylowych. Taka opcja ma spore plusy – nie trzeba sięgać po dodatkowe wzmacniacze, by móc cieszyć się muzyką.

Na tym nie koniec, bo w sprzedaży są też liczne akcesoria. Służą one do tego, aby dbać o gramofony, ale również płyty. Ważną czynnością jest regularne czyszczenie mechanizmu odpowiadającego za odtwarzanie dźwięku. Służą do tego specjalne czyściki wykonane z antystatycznych materiałów. Usuwają one kurz oraz inne zabrudzenia, które mogą negatywnie wpłynąć na pracę urządzenia.

Ciekawą opcją są również podkładki filcowe pod płyty, które pozwalają je bezpieczniej przechowywać, ale też chronić przed zanieczyszczeniami. Godne uwagi są też wymienne igły oraz inne elementy robocze gramofonów.