Wspaniały dźwięk i doskonałej jakości obraz – takie mamy wrażenia, gdy oglądamy film w profesjonalnym kinie. Dodatkowo oddziałuje na nas potężny ekran, widownia oraz nagłośnienie godne porządnego koncertu. Jednak musimy mieć na uwadze to, że możemy zorganizować sobie podobny seans w domowym zaciszu.

Trzeba jedynie zainwestować w kilka urządzeń, które zdecydowanie zmienią naszą percepcję. Jeśli nawet puszczaliśmy sobie film z płyty DVD, to polegaliśmy tylko na głośnikach wbudowanych w telewizor. To za mało.

Kino domowe potrzebuje dla efektywnej pracy przynajmniej pięciu głośników – mamy wówczas do czynienia z systemem 5.1. Dwa głośniki boczne, głośnik centralny i dwa głośniki ustawiane po bokach z tyłu.

Jeśli są dobrej jakości, rezultaty będą świetne. Jednak trudno o nie, jeśli dźwięk nie będzie odpowiednio dekodowany. Tutaj pole do popisu ma amplituner AV.

Jest rozwiązaniem, po które sięgają ci, którzy chcą stworzyć własny zestaw domowego kina od podstaw. Naprawdę warto zdecydować się na tę inwestycję. Porządny amplituner nie tylko zaserwuje nam cyfrowo przetworzony dźwięk, ale również doskonały obraz.

Część z nich ma nawet zintegrowane odtwarzacze płyt DVD czy Blu-ray, więc możemy sobie darować dodatkowe „pudło” na szafce RTV. W zależności od potrzeb większość amplitunerów dedykowanych kinu domowemu można również wykorzystać jako centralną jednostkę muzycznego Hi-Fi. Warto więc zdecydować się na taki sprzęt, by cieszyć się doskonałym dźwiękiem oraz obrazem.

W sklepach specjalistycznych czeka wiele znakomitych modeli.