Film w domu można po prostu obejrzeć, a można zapewnić sobie do kompletu wyjątkowe, kinowe doznania. Jak to zrobić? Dziś jest to łatwe, ponieważ w sprzedaży mamy ogromną ilość zestawów kina domowego, które dostarczają nam nie tylko odtwarzacz płyt DVD czy Blu-ray, ale także wysokiej klasy głośniki, zazwyczaj w systemie 5.1.

Oczywiście w praktyce jakość dźwięku okazuje się różna – wszystko zależy od klasy użytych podzespołów. Nie ma gwarancji, że urządzenia, które kupiliśmy okażą się godne uszu audiofila. Koszty są tu w zasadzie kluczowe, bo im droższe jest kino domowe, tym lepszej jakości sprzęt stanowi.

Są osoby, które w ogóle nie biorą pod uwagę kupowania gotowych zestawów, mimo tego, że są tańsze i nierzadko zbierają pozytywne recenzje. Więcej frajdy sprawia im budowanie kina w domu od podstaw. Sercem takiego układu jest zazwyczaj amplituner AV, czy przedwzmacniacz obsługujący cyfrowe formaty dźwięku i obrazu.

Część z nich posiada zintegrowane odtwarzacze płyt, co znacznie upraszcza sprawę. Ceny dostępnych amplitunerów są zróżnicowane, bo posiadają różny zakres możliwości. Istnieją urządzenia bardzo zaawansowane, ale też prostsze.

Przeciętny konsument z reguły sięga po te drugie, kierując się również względami finansowymi. Nie trzeba się obawiać tańszych rozwiązań, ponieważ i tak oferują one jakość obrazu i dźwięku wielokrotnie przewyższającą budżetowe zestawy z marketu. Trzeba więc skalkulować indywidualnie, jakie są nasze potrzeby i co chcemy uzyskać jako słuchacze i widzowie.

Gdy to uczynimy, będziemy mogli zamienić nasz pokój w małą salę kinową.