Oglądanie filmu w kinie to spora frajda – z różnych względów. Wielki ekran, wygodne fotele i przestronna sala robią duże wrażenie. Do tego dochodzi dźwięk, który w kinie ma szczególny charakter. Wynika to z akustyki pomieszczenia, ale również z wykorzystanych technologii oraz jakości głośników.

Na szczęście mamy czasy, w których namiastkę sali kinowej możemy sobie urządzić w domu. Niektórzy idą o krok dalej, inwestując w prawdziwe domowe kino, które na stałe zajmuje wydzielone pomieszczenie. My ograniczymy się w tym momencie do czegoś mniej ekstrawaganckiego i zdecydowanie mniej kosztownego. Zestaw kina domowego można bowiem kupić już za niewielkie pieniądze, choć nie zawsze efekty jakie da się uzyskać są zadowalające.

Najtańsze zestawy nie oferują nam zbyt wielu wrażeń, a jakość głośników pozostawia sporo do życzenia. Dlatego warto zainteresować się amplitunerami AV, które są przeznaczone do budowania własnych zestawów kinowych. Koszty będą wyższe, ale opłaca się je ponieść, by móc zorganizować sobie niezwykły seans. Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych jesteśmy dziś w stanie odtwarzać w domowych warunkach nagrania zapisane z wykorzystaniem profesjonalnych formatów dźwięku.

Takich samych jakie możemy usłyszeć w dużym kinie. Jest to możliwe dzięki dekoderom wbudowanym w odtwarzacze DVD, a także amplitunery. Bez tych podzespołów nie da się w ogóle odtworzyć ścieżki dźwiękowej części filmów. Do amplitunerów musimy dokupić okablowanie oraz głośniki, co razem da wspaniałe doznania.