Współcześnie oferowane procesory AV są dedykowane głównie do zastosowań w ramach kina domowego. To zdecydowanie ciekawsze i bardziej złożone rozwiązanie niż klasyczne zestawy tego typu jakie można za tanie pieniądze kupić w pierwszym z brzegu markecie. Oczywiście na wielu konsumentach nawet taka budżetowa konfiguracja zrobi spore wrażenie, jednak procesory zaliczane są raczej do sprzętu audiofilskiego. Oznacza to, że inwestują w niego najczęściej ci, dla których jakość dźwięku znaczy bardzo wiele. Do tego trzeba dodać jeszcze idealny obraz.

Amplituner AV łączy w sobie dwa różne światy w materii ludzkich doznań. Z jednej strony odpowiada za przekazywanie doskonałego dźwięku, który swoją czystość i moc zawdzięcza zaawansowanym dekoderom audio. Z drugiej strony mamy wideo, a więc filmy odtwarzane z płyt DVD, dysków Blu-ray lub bezpośrednio z plików cyfrowych zapisanych choćby na karcie pamięci. Jedno urządzenie jest swoistym kinowym kombajnem, które daje nam na tacy złożony efekt. Po seansie z pewnością będziemy urzeczeni.

Miejmy na uwadze, że oferowane w sprzedaży procesory AV są najczęściej sprzedawane samodzielnie. Oznacza to, że same w sobie nie dają nam jeszcze możliwości oglądania i odsłuchiwania. Należy je traktować jako punkt wyjścia i element rozbudowanego układu, na który składają się właśnie amplituner, a do tego telewizor oraz nagłośnienie. W gruncie rzeczy każdy z tych elementów odpowiada za inną grupę efektów, z jakimi jako widzowie kina domowego mamy styczność. Ważne, aby one wszystkie ze sobą współgrały.