Istnieje wiele możliwości cieszenia się pięknym, czystym brzmieniem muzyki. Trzeba przy tym pamiętać, że wpływ na jakość tego, co słuchamy ma wiele czynników. Chodzi przede wszystkim o sprzęt jaki mamy do dyspozycji, a pod tym względem możliwości jest wiele. Najważniejsze z nich są związane z systemem audio, który mamy aktualnie do dyspozycji.

Poza jednostką centralną posiada on również głośniki i to one odpowiadają za to, czy nasze foniczne doznania będą stały na wysokim poziomie. Inżynierowie stworzyli nowy typ urządzenia, który w połączeniu z telewizorem daje ciekawe możliwości. Soundbary to zintegrowane urządzenia audio, które mają zazwyczaj wbudowanych kilka głośników. Stanowią jednolitą bryłę, więc można powiedzieć, że są zbliżone konstrukcyjnie do głośnika centralnego, jednak obsługują wiele ścieżek i są znacznie bardziej zaawansowane niż klasyczny głośnik centralny.

Z racji swojej budowy można ja łatwo zamontować w górnej części telewizora typu LCD – pozwala na to specjalny uchwyt w spodniej części soundbaru. Po zamontowaniu na telewizorze i podłączeniu bezpośrednio do odbiornika lub systemu audio zyskujemy wyjątkowe nagłośnienie. Zdaniem entuzjastów tego rozwiązania za pomocą soundbaru możemy całkowicie zastąpić klasyczne kino domowe składające się z kilku elementów. Musimy jednak liczyć się z tym, że może brakować brzmienia tylnych głośników bocznych, choć zdaniem producentów nie stanowi to poważnej wady soundbarów.

Z pewnością stanowią one ciekawą alternatywę i warto przyjrzeć się im bliżej.