Osoby zaliczane do grona audiofilów chcą, aby muzyka, której słuchają zabierała ich w całkowicie inny świat. Aby osiągnąć ten efekt korzystają oni z licznych urządzeń, które mają jakość tego dźwięku poprawić. Najwyższej klasy systemy audio mają zapewniać słuchaczom doznania, których wcześniej nie mieli okazji doświadczać.

Ich dostępność jest aktualnie bardzo szeroka, choć musimy liczyć się z tym, że to niemała inwestycja. Koszty systemów audio, które audiofile mają w swoich domach często przekraczają ceny dobrego samochodu. Terminem, który zrobił zawrotną karierę w świecie materiałów wideo jest skrót HD.

Pochodzi on od angielskich słów high definition, co oznacza obraz szczególnie dobrej jakości i czystości. Praktycznie wszystkie modele telewizorów jakie można dziś kupić obsługują jakość HD, a nawet full HD. Także filmy publikowane w sieci, na YouTube czy Vimeo, mogą spełniać standardy HD.

Ktoś doszedł do wniosku, że tak samo można podejść do dźwięku. Efektem jest system High Resolution Audio. Skrótowo jest on określany jako Hi Res.

Generalnie chodzi w nim o to samo, o co dotąd chodziło w plikach audio o niskim stopniu kompresji. Celem jest uzyskanie możliwie najczystszego dźwięku, który ma jak najmniejsze straty na jakości. Jak wiemy, im większy stopień kompresji, tym jakość nagrania spada.

Można więc sięgnąć po zaawansowane technologie, które kompresję redukują. Zdaniem krytyków Hi Res stanowi on w dużej mierze chwyt marketingowy, bo tak naprawdę nie wnosi nic nowego. Faktem jest, że systemy audio z napisem Hi Res są miłe sercom audiofilów.