Fani brzmień z dawnych lat doskonale pamiętają czarne winylowe płyty. Kiedyś były one najbardziej popularnym nośnikiem, który na przestrzeni lat zyskał status kultowego. Z czasem płyty te docenili również DJ-e. Zestawy do skretchowania są oparte właśnie na gramofonach, z których odtwarza się płyty winylowe. Można puszczać z nich muzykę, ale również generować rozmaite efekty dźwiękowe. Opcji jest wiele, więc pojawia się pytanie, czy poza klubami nośniki tego rodzaju mają sens? Jak najbardziej tak. Dla wielu są nawet podstawowym źródłem świetnego dźwięku.

Obecnie w sklepach ze sprzętem audio można kupić rozmaite modele gramofonów, które doskonale sprawdzają się jako sposób na słuchanie muzyki w dobrej jakości. Ich popularność wynika z faktu, że czarne płyty są nadal produkowane. Mało tego – nie są wyłącznie czarne, bo można je dziś wytwarzać w wielu kolorach. Działają nawet sklepy muzyczne wyspecjalizowane w nośnikach winylowych i nie mogą one narzekać na niedobór klientów. Wynika z tego jasno, że rynek wciąż stawia na winyle. Kupując gramofon z pewnością poszerzamy nasze muzyczne horyzonty i stwarzamy sobie dodatkowe, ciekawe możliwości. Przede wszystkim mamy szansę docenić czystość analogowego brzmienia, które nie jest może tak efektowne, ale zdaniem wielu specjalistów jest znacznie bliższe temu, do czego w naturalny sposób przystosowane jest nasze ucho.

Miejmy też na uwadze fakt, że większość gramofonów to dziś urządzenia technicznie zaawansowane, które niosą ze sobą naprawdę liczne możliwości.